No 11. līdz 17. novembrim Lietuvā, Viļņā, norisinājās NORDPLUS projekts “Cultural Heritage in the Baltic and Nordic countries – similarities and differences.” Projekta mērķis ir parādīt katras valsts kultūras mantojumu, saskatīt līdzības un atšķirības starp Baltijas un Skandināvu valstīm. Projektā piedalās 4 valstis : Lietuva, Latvija, Dānija un Norvēģija. Latviju pārstāvēja Jaunpiebalgas vidusskolas 11. klases 15 skolēni ar audzinātāju Rudīti Jakstu un skolotāju Gunitu Kundrati .

Pirmajā dienā mūs sagaidīja mūsu šīs nedēļas ‘’otrās ģimenes’’ , ar kurām jau vakara gaitā paspējām sadraudzēties.
   Otrajā dienā katras valsts pārstāvji prezentēja savu valsti. Mūsu prezentācija sastāvēja no video par mūsu skolu un klasi, kā arī ar tautisku deju, ko lieliski uzņēma skatītāji. Pēc tam, sadaloties grupās, devāmies apskatīt Viļņas vecpilsētu, kura ir iekļauta UNESCO Pasaules Mantojuma Sarakstā, tās universālās vērtības un oriģinalitātes dēļ. Kamēr mēs apskatījām pilsētu, otra grupa mācījās Lietuvas nacionālās dejas un dziesmas. Pēc tam grupas mainījās.
   Trešajā dienā mēs devāmies uz Lietuvas tautas sadzīves muzeju Rumšišķes, kur skatāmas senas dzīvojamās mājas no visiem Lietuvas novadiem. Pusdienās baudījām Karaites nacionālo ēdienu- kibinai. Un dienas beigās apmeklējām Trakai – agrāko Lietuvas pili.
   Ceturtajā, noslēguma dienā, no rīta devāmies pie Viļņas mēra un pašvaldības pārstāvjiem. No šīs ēkas augšas pavērās ārkārtīgi aizraujošs skats, kurā varēja redzēt visu Viļņu. Atgriežoties skolā,mums pasniedza lekciju par raksturīgajām īpašībām Lietuvas nacionālajā tautastērpā. Pēc lekcijas, sadaloties grupās, katrs devās uz sevis izvēlēto darbnīcu, kuras bija 3 : taisīt sveces, rokassprādzes no diegiem un darboties ar ādas izstrādājumiem. Vakarā visi tikāmies Belmontas restorānā, kurā saņēmām sertifikātus par piedalīšanos projektā un varējām nogaršot daudzus Lietuvas nacionālos ēdienus.
   Kad atvadījāmies no saviem jauniegūtajiem draugiem, likās, ka laiks paskrējis nemanāmi. Šajā lieliskajā nedēļā mēs uzzinājām daudz jauna, ieguvām pieredzi un emociju gammu, uzlabojām savas svešvalodu zināšanas, iemācījāmies dažus vārdus lietuviski, satikām līdzīgi domājošus jauniešus un draugus. Sākām iedziļināties, diskutēt, kādas tad ir mūsu sadarbības valstu līdzības un atšķirības. Projekts nebeidzas - februārī mums ir ieplānots doties uz Dāniju, pēc tam uz Norvēģiju, lai turpinātu iepazīt pārējās valstis. Gatavojoties katram braucienam, jāveic uzdevumi –jāpopularizē savas valsts ēdieni, arhitektūra, tradīcijas utt., jāsalīdzina ar citu valstu piedāvāto, jāmēģina saprast un pieņemt citādo. Kopā būšana svešā vidē saliedē mūsu klases kolektīvu, atstāj skaistas fotogrāfijas un atmiņas.

Projekta dalībniece, 11.klases skolniece Kristīne Baltkaula

Video1